ID722 - aktualizováno 30.07.2014 v 09:12:17

Základní instalace

Pro funkční a obecně použitelnou instalaci stačí pouze sledovat česky mluvící instalátor našeho programu a nebát se, že něco zkazíte. Pokud chcete vědět o instalaci něco více, věnujte prosím pozornost následujícím řádkům...

 1. Základem instalace našeho programu je spustit soubor setup.exe na Vašem počítači:
  • z CD ROMu, většinou automaticky po vložení do mechaniky nebo po "prozkoumání" obsahu disku dvojitým poklepem levým tlačítkem myši
  • z místa uložení po stažení z webových stránek opět dvojitým poklepem levým tlačítkem myši
 2. Pokud máte nainstalovaný Microsoft Explorer verze 7 a vyšší, bude se Váš počítač bránit spuštění neznámého souboru s příponou EXE (je to daň mnohdy přehnaného zabezpečení před útokem na Váš počítač). Nebojte se v tomto případě stisknout tlačítko Spustit!

  Pozn.: Neustálému otevírání okna zabezpečení s názvem Otevřít soubor - upozornění zabezpečení můžete klidně zabránit "odfajfknutím" dotazu Před otevřením tohoto souboru se vždy dotázat.

 3. Rozběhne se externí instalační program InstallShield, česky řečeno Instalátor, jehož nástroj se jménem Wizard-Kouzelník udělá opravdu skoro kouzelně všechnu práci za Vás.

  Pozn.: Je to velmi mocný instalační nástroj, používaný mnoha renomovanými světovými softwarovými firmami, ale jak jste jistě pochopili, není to náš výrobek a proto nejsme schopni jeho problémy (má je každý program) nijak korigovat i když je velmi dobře známe...
  Nyní tedy v okně s názvem EKONOM - účetní a evidenční systém - InstallShield Wizard stiskněte tlačítko Další.

 4. Pokud máte náš program už jednou z toho samého setupu nainstalovaný zeptá se Vás Instalátor v rámci Údržby programu jestli chcete prgram:
  • Změnit - zatím nevyužíváme možnosti některé části Ekonomu přidat či odebrat, tato funkce Instalátoru je zatím nevyužitá, celý Ekonom se instaluje jako jeden balík a Vaše aktivační údaje určují, který z modulů je Vám k dispozici
  • Opravit - dojde k vyhledání (zde velmi důkladně čtěte naše Důrazné upozornění na konci tohoto článku) a následné automatické přeinstalaci programu včetně opravy poškozených souborů (např. po výpadku proudu, napadení viry, apod.) Pozn.: Z dlouholeté praxe v podpoře programu doporučujeme vždy program po jakékoliv havárii raději odebrat a znovu instalovat)
  • Odstranit - zde se Instalátor raději ještě jednou poptá po Vašem potvrzení i v následujícím okně a dostane-li se mu kladné odpovědi dojde k odebrání programu Ekonom z Vašeho počítače. Operaci dokončíte stiskem tlačítka Dokončit v posledním nabízeném okně Vaší komunikace s Instalátorem.
   Tato hrůzostrašně vyhlížející operace Vám NESMAŽE Vaše data!. Ostatně Vy jistě pravidelně zálohujete...
  Pokud ovšem nemáte program dosud instalovaný Souhlasem s podmínkami licenční smlouvy a stiskem tlačítka Další přejdete k dalšímu kroku
 5. Doplnění informací o Vás jako o zákazníkovi není povinné, nicméně pokud byste chtěli změnit přednastavené údaje z Vašich Windows (zvláště pokud tam máte z Vám jistě známých důvodů např. xxx) nic Vám nebrání.
 6. U otázky předpokládaných uživatelů této aplikace zvolte raději Všichni, kteří používají tento počítač (všichni uživatelé).Pokračujte stiskem tlačítka Další

  Pozn.: Pokud nebudete chtít, aby v budoucnosti někdo nezvaný vstupoval do vašeho účetnictví, raději program zaheslujte.

 7. Nyní se dostáváme k volbě Cílová složka a tato možnost Instalátoru má asi největší důležitost pro další práci s naším programem. Máte dvě základní možnosti:
  • Necháte nastavení cesty implicitně, tzn. tak, jak to program udělá za Vás (cesta do C:Ekonom.win).
   Výhoda: při další instalaci resp. při instalaci aktualizace programu nebudete muset přemýšlet nad jejím umístěním.
   Nevýhoda: disk c: je většinou systémový, je na něm uložen operační systém a při problémech s počítačem jej technici rádi formátují. Pro Vás to znamená obnovu dat po takové opravě ze záloh a nedej bože, pokud je nemáte!
  • Změníte nastavení cesty ručně, tzn. tak, jak je to pro Vás z hlediska provozu nejvýhodnější. Doporučujeme do D:Ekonom.win. Po provedené změně se Instalátor vrátí do výchozí obrazovky s novými údaji o cestě instalace.
   Výhoda: pokud máte rozdělen fyzický disk na dvě části nebo máte ještě lépe disky dva, je lepší všechna data včetně Ekonomu (náš program neumožňuje skladovat data zvlášť) ukládat na druhý disk s názvem d: (to se týká ostatně i ostatních dokumentů nebo pošty).
   Nevýhoda: při další instalaci resp. při instalaci aktualizace programu budete muset znát její umístění
 8. Pokračujte stiskem tlačítka Další. Instalátor začne ukládat všechny potřebné soubory na zvolená místa a zapisovat potřebné informace do registrů Windows. Vše je prezentováno nabíháním známých instalačních "teploměrů".
 9. Pokud necháte zaškrtnutou volbu Zobrazit soubor readme po chvilce Vám "naběhnou" v okně prohlížeče internetových stránek (nemusíte být připojeni k síti) informace k programu.

  Pozn.: Pokud tak neučiníte, budete mít tento soubor s názvem Ekonom informace k dispozici na ploše Vašeho počítače spolu se spouštěcí ikonou našeho programu.

 10. Tím jsme úspěšně ukončili instalaci a po spuštění programu pomocí nově vzniklé ikony na ploše Vašeho počítače můžeme postoupit k jeho aktivaci.

Důrazné upozornění: Pokud změníte ručně (např. kopírováním) umístění instalace našeho programu, bude sice fungovat, ale tato nekorektní operace, kdy registry Windows ztratí "přehled" o místě instalace se výrazně podepíše na problémech při instalaci aktualizace a pokud se Vám nepodaří tyto chyby v registrech osobně dohledat, může Vás čekat i reinstalace celého operačního systému.

Copyright proEkonom s.r.o. 2006-2015 & Elisoft s.r.o. (design by Ondra Polach) All rights reserved.©