Zvládne Váš EKONOM elektronickou evidenci tržeb?

Od 1. května 2020 se povinnost elektronické evidence tržeb (EET) rozšíří na zbývající činnosti, například svobodná povolání, doprava, zemědělství, řemesla a výrobní činnosti, a zasáhne tak zcela nově značnou část podnikatelů. Bude i Vaše činnost podléhat od května EET? Hlášení tržeb do systému EET můžete provádět přímo pomocí programu EKONOM. Co je k tomu potřeba?
Základním předpokladem je aktuální verze programu EKONOM, která umožňuje EET provádět, a také alespoň jeden z vybraných modulů: Účetnictví Plus, Daňová evidence Plus, Fakturace Plus, Sklady Plus, Maloobchod. Do systému EET je nutné se předem registrovat (podrobnosti na www.etrzby.cz). Výsledkem registrace je certifikát pro evidenci tržeb, který bude třeba nahrát do programu EKONOM. Máte-li k dispozici výše uvedené prostředky, je možné přistoupit k aktivaci EET v programu EKONOM pod volbou v horní šedé liště Soubor – Nastavení EET (podrobnosti čtěte zde).
V současné době je připravena EET komunikace v Pokladně při tisku příjmového podkladního dokladu a ve Skladu při tisku prodejky. Dále je možné provést fiskalizaci přímo vystavené faktury pomocí zvláštní volby při tisku. Podrobnosti naleznete zde. Fungování EET v programu EKONOM právě pro Váš konkrétní provoz lze vyzkoušet v tzv. ověřovacím módu, ve kterém nedochází k odeslání datové zprávy do systému EET, ale pouze k ověření komunikace s ním. Neváhejte a neodkládejte přípravu na poslední chvíli. Ať už budete více či méně předem připraveni na ostrý provoz systému EET ve Vašem programu EKONOM a budete mít ověřeno fungování Vašeho pokladního zařízení a software v testovacím prostředí EET, vždy se může stát, že se hlášení tržby nezdaří například kvůli výpadku internetového připojení. Program EKONOM proto úspěšnost hlášení tržby do systému EET kontroluje, zaznamenává a umožňuje případnou nápravu - podrobnější informace zde.
V této souvislosti si dovolujeme Vás upozornit, že naše poradenská linka poskytuje rady pouze k obsluze programu EKONOM, tj. k nastavení propojení programu EKONOM se systémem EET, a nemůže odpovídat na jiné dotazy týkající se EET (např. registrace, povinnost EET, okamžik vykázání tržby, apod.)

Dva kroky pro okamžité získání aktualizace pro rok 2020

Krok 1: Vyberte typ aktualizace
Pro verzi programu 2019
(Cena roční aktualizace je ve výši 25% ceny nového programu.)
Pro verzi programu 2018 a starší
(Cena roční aktualizace je ve výši 50% ceny nového programu)
Obě aktualizace zahrnují:
 • úpravy programu podle zákonných změn
 • telefonickou podporu k obsluze programu
 • 24/7/365 podporu na webových stránkách
Krok 2: Odešlete objednávku
 • Zadejte licenční číslo Vašeho programu
 • Stiskněte tlačítko Odeslat
 • V krátké době obdržíte e-mailem proforma fakturu
 • Po zaplacení daňový doklad s aktivačním klíčem.
Vaše licenční číslo:   

Aktualizovaná nebo nová řešení v podpoře programu

ID2441 Nepodařilo se vygenerovat podpisovy kod poplatníka (EET) 13.02.2020
ID2440 Pokladnička EET 2020 mobilní terminál 08.02.2020
ID1005 Svázané dokumenty - vše hned po ruce 31.01.2020

Bavíme uživatele programu EKONOM

:
Návody, rady, tipy a triky od programátorů a operátorů technické podpory programu

V únoru nastává čas vystavení prvních mezd aktuálního kalendářního roku. Tato činnost si vyžaduje důkladnou přípravu. Kontrola a změna personálních údajů a parametrů pro výpočet mzdy při nejmenším dle nově podepsaných Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Tento formulář je dostupný k tisku také přímo v programu EKONOM, kde hlavní výhodou je předvyplnění kolonek formuláře dle údajů v Personalistice. Nové nastavení Personalistiky zaměstnance je možné vytisknout jako Karta zaměstnance.

Důležitým předpokladem správného vystavení mezd za leden 2020 je mít k dispozici nejnovější verzi programu EKONOM. Objednávku aktualizace lze jednoduše provést pomocí výše uvedeného formuláře. Nezapomeňte, že aktualizaci nestačí pouze zaplatit, ale je třeba ji také nainstalovat.

A jaké novinky ve mzdách jsou pro rok 2020 již přichystány a na co je potřeba zaměřit pozornost?

 • zvýšení minimální mzdy a s tím souvisejících limitů v oblasti odvodů pojistného a také uplatnění daňových úlev,
 • převod staré dovolené a nastavení nároku na dovolenou pro aktuální rok, které lze provést ručně opravou údajů v Personalistice nebo automaticky v rámci provedení ročního převodu ve mzdách,
 • nový formulář Hlášení zaměstnavatele při ukončení pracovní neschopnosti a nová podoba formuláře Příloha k žádosti o dávku v souvislosti se spuštěním systému eNeschopenky,
 • nové hodnoty pro stanovení základní nezabavitelné částky zaměstnance při výpočtu exekuce.

Únor je také měsícem, kdy se zpracovává roční vyúčtování daně ze závislé činnosti (zálohové) a daně vybírané srážkou za zaměstnavatele. Upozorňujeme, že elektronický export formulářů pro finanční úřad je k dispozici uživatelům se zakoupeným modulem Mzdy Plus.

Vzhledem k většímu množství mzdových formulářů, které je nutné v souvislosti se začátkem nového roku a s ukončením roku předchozího vyplnit, zde uvádíme přehled jejich umístění v programu EKONOM:

 • Karta zaměstnance: Mzdy/Personalistika - Tisk - Přehledy zaměstnanců - Formát tiskové sestavy = Karta zaměstnance,
 • Prohlášení poplatníka a Žádost o roční zúčtování: Mzdy/Personalistika - Tisk - Roční vyúčtování,
 • Vyúčtování daně za firmu a za zaměstnance: Mzdy/Personalistika - Tisk - Roční vyúčtování,
 • Evidenční list důchodového pojištění: Mzdy/Personalistika - Tisk - Evidenční list důchodového pojištění,
 • Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění: Mzdy/Personalistika - Tisk - Ostatní sestavy (dostupné ve verzi pro měsíční zálohu i pro daňové přiznání),
 • Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti: Mzdy/Personalistika - Tisk - Potvrzení o zdanitelných příjmech (dostupná verze pro zálohovou i srážkovou daň).

Novinky Finanční správy ČR pro uživatele programu

Podpora programu EKONOM
Info Téma Datum vydání
Termín pro přiznání daně z příjmů... 17.02.2020
Informace o vzniku nové oznamovací povinnosti... 14.02.2020
Výjezdy pracovníků finančních úřadů do vybraných... 14.02.2020
Informace k podání Oznámení o záměru... 12.02.2020
Částečné omezení provozu na Územním pracovišti... 10.02.2020

Novinky ČSSZ pro uživatele programu

Podpora programu EKONOM
Info Téma Datum vydání
TZ MPSV: Vláda přijala návrh ministryně... 18.02.2020
TZ MPSV: Co je Jednotný informační... 11.02.2020
TZ MPSV: Co se mění po... 03.02.2020
TZ MPSV: Analýza fungování eNeschopenek v... 30.01.2020
TZ MPSV: Předčasný odchod do důchodu... 30.01.2020
Copyright proEkonom s.r.o. 2006-2020 & Elisoft s.r.o. All rights reserved.©